Ugrás a fő tartalomra

Bejegyezték az új egyesületet, még keressük a kutyastrand helyét

Tavaszi helyzetjelentés, közösségi történések, Vékony Viktor jegyzete.


A kutyastrand egy olyan igény, melyről a Dombori számára igazán fontos kérdésekkel szemben (pl. utak, szemét) lehet az önkormányzattal érdemben beszélni, vagyis valamelyik közösségi használatú vízparti területet, így lehetne most kulturáltan használhatóvá tenni, nemcsak a kutyások örömére, hanem új horgászhelyekkel a horgászokéra is és végre a strandokon kívül a közösségnek is lenne egy apró vízpartja, ahol a nyílt víz elérhető, padokkal, kukákkal, rendezett területtel. Kutyastrand nélkül jelenleg nincsen érzékelhető esélye annak, hogy akár csak egy pad, kiskuka, vagy kutyapiszok zacskóadagoló is kikerülhetne a lehetséges területek valamelyikére az önkormányzat jóvoltából, pl. a milliókat hozó, rezsinövelő adóemelésünkből.

Az a jelenlegi testület hozzáállását tekintve, szinte álom, hogy százezreket költsenek területrendezésre, vagy horgászhelyek kialakítására Domboriban, ismerve a befizetéseink nagyságát ez nem is pénz kérdés, egyszerűen nincs ma Faddon olyan képviselő, akit érdekelne, hogy a falunak az idegenforgalom fejlesztése lenne az egyik kitörési lehetősége, nekünk pedig egyetlen szerepünk van a világlátásukban, fizetni. A teniszpályával szembeni kikötő ötletéhez, hasonlóan más központi területekhez, sok Domboris nem járul hozzá, a helyszínre javaslatot akkor fogunk tenni, ha sikerül olyan megoldást találni, amit a nagy többség támogat, ha ez a faddi horgászokat is érinti, akkor az ő támogatásuk is kell ehhez.

Polgármester úr által javasolt, lehetséges kutyastrand helyszín a Bartal csatornánál azzal járna, hogy az amúgy is kevés, vadregényes horgász és fürdőhelyek egyik legjobbikát kellene beáldozni, amit csak akkor tartunk elképzelhetőnek, ha ezzel egy időben új horgászhelyek és a túraútvonal mentén olyan vízparti pihenőhely is kialakításra kerül, ahol nem kell kutyáktól tartani. A terület 2,5 km-re van Dombori központi strandjától, egy kutyával sétálónak, akit sokan jogosan nem akarnak a strandon látni (ennek megoldására jött a kutyastrand ötlete), ez messze van és semmilyen szociális és vendéglátó lehetőség nincsen, sem kiépített infrastruktúra, egy hosszabb földes úton megközelíthető Fadd irányából autóval, ami vélhetően megszűnik, ha lesz egyszer kerékpárút, mert gondolom, arra az autókat már nem fogják ráengedni.

Nekem, látva némely képviselő hozzáállását, egyre inkább úgy tűnik, hogy Domborinak alamizsnát ígérve behúztak minket a meddő előkészületekbe, mert látták, hogy ez a téma megosztja Dombori közösségét és könnyű belőle bomlasztó konfliktusokat generálni.

10 hónap hercehurca után végre bejegyzett egyesületünk van, a neve Dunaág 7139 Egyesület, a Domboriért Egyesület nevet nem engedték használni, amint tudjuk, módosítjuk a nevünket. A Dombori nevet egyenlőre a régi (EDE) egyesület viseli, melynek a megszüntetése ellen kifogást nyújtottunk be a bíróságon, mert a mai céljainkkal teljesen egyező érdekek képviseletére jött létre, amit nem látott el, azonban ebben a köntösben sok pénzt átfuttattak rajta és meggyőződésem szerint része annak a vagyonkimentési folyamatnak, ami oda vezetett, hogy ma Domborinak nincsen semmije.

Az önkormányzati tulajdonú Fatodi Kft. birtokolja minden erőforrásunkat, akinek a vezetője a régi (EDE) egyesület vezetője, a felügyelőbizottságának, úgy mint a horgászegyesületének is az a képviselő az egyik meghatározó tagja, aki most gúnyosan szórakozik rajtunk.

Viszont megvan a „pecsétes papír” (egyesületi bejegyzés), amit régóta kérnek tőlünk az érdemi tárgyalásokhoz Faddon, így reményeink szerint azokkal a képviselőkkel, akiket érdekel Dombori, vagyis Fadd fő bevételi forrásának és munkalehetőségeinek fejlesztése, elkezdhetünk végre együttműködni. Domborinak épp úgy érdeke, mint Faddnak, hogy olyan településvezetése legyen, mely a falu hazai viszonylatban kimagasló idegenforgalmi lehetőségeit képes és ki is akarja használni, mi ehhez fogunk jelöltet adni.

Kapcsolódó írások

Tíz pont, mellyel a Domboriért Egyesület a Faddi Önkormányzatot megkereste

Az alábbiakban annak a levélnek a kivonata található, mellyel a Domboriért Egyesület a Faddi Önkormányzatot 2018. szeptember 18. napon megkereste. A dokumentum tíz pontban foglalja össze azon együttműködési lehetőségeket, melyek az üdülőtelep közössége számára a nyár vége kapcsán konkrét akciótervvé formálódtak.

Régi fotók: a TÁÉV Üdülő belső udvara csodás korabeli képeken

A Facebookon osztotta meg egy olvasó az alábbi régi fotókat, melyek Domboriban készültek még 1984-ben. Az első képen felismerhető a volt TÁÉV Üdülő belső udvara, és egy közeli nagy stég. Az épületet Jankovics Tibor tervezte, a belsőépítész D. Blazsek Gyöngyvér volt még 1974-ben. Az épület sajnos jelenleg erősen elhanyagolt állapotban van, így nézett ki 2020. nyarán. A bejáratát önkéntesek tisztították ki. Forrás: 1 , 2 Kapcsolódó Egy két évvel korábbi sajtófotó az épületről Önkéntesek tisztítják az épület előtti területet A tervező további alkotásai További fotók az alkotásról További fotók Domboriról

Régi fotók: TÁÉV Üdülő és Oktatási Központ

1982. Magyarország, Fadd-Dombori, Dunasor utca, TÁÉV Üdülő és Oktatási Központ (ma Aranypart Hotel). Forrás: Fortepan